Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmenin Püf Noktaları

Havalar git gide soğurken kendinizi yorgun, uykusuz, enerjisiz mi hissediyorsunuz? Kış aylarını kat kat giyinmeden ve vitamin takviyesiz geçiremiyor musunuz?  Bağışıklık sisteminizi doğal yollardan yaşam tarzınıza birkaç ekleme yaparak nasıl güçlendirebileceğinizi yazdık.

 

Her Gün Hareket Edin
Gelişen teknolojiyle birlikte artan hareketsiz yaşam şekli çağımızın en önemli sorunlarından biridir. Bu yüzden uzmanlar her fırsatta sağlıklı bir yaşam için spor yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Aaerobik egzersizleri yapmak, yüzmek, dans etmek veya bisiklete binmek hastalıkların gelişme riskini oldukça azaltıyor. Ancak çeşitli etkenler nedeniyle bu tür sporları yapamıyorsanız çaresiz değilsiniz.  Düzenli ve tempolu olarak yapacağınız yürüyüşler özellikle de günlük atılan 10 bin adım sizi tansiyon ve kalp hastalıklardan, kanserden ve diyabetten koruyabilir.

 

Düzenli Masaj Yaptırın
The University of Miami School of Medicine fakültesinin araştırmalarına göre düzenli masaj yapmak vücudun katil hücrelerinin aktivite düzeyini ve miktarını azaltıyor. Düzenli masaj yaptırmak kortizol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur, kan dolaşımını hızlandırır ve beyindeki serotonin düzeylerini arttırır. Bu da bağışıklık sistemi üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir.

 

C Vitamini Desteği Alın
C vitamini fizyolojik bir antioksidandır ve bağışıklık hücrelerinin fonksiyonlarını destekler. Biber, turunçgiller, brokoli, Brüksel lahanası gibi yiyecekler zengin C vitamini kaynağıdır. Her gün bu yiyeceklerden birini ya da birkaçını tükettiğinizde bağışıklık sisteminizi gün be gün arttırmış olursunuz. C vitamininin fazla tüketildiğinde idrar yoluyla vücuttan atılır bu nedenle gündüz rutininizde tüketmeye özen gösterin.

 

Bağırsak Sisteminizi Rahatlatın
Her sabah probiyotik tüketmek sindirim yolundaki bakterilerle mantarlar arasındaki dengeyi desteklemenin en iyi yollarından biridir. İlginç gelebilir ancak bağışıklık sistemimizin güçlü olup olmamasının yüzde 70’i aslında bağırsak sistemimizin sağlığıyla alakalıdır. Bu nedenle depresyon, kaygı, korku gibi zor ruhsal durumlar yaşadığımızda ilk önce sindirim ve bağırsak sistemimizi etkilenir.

 

 

Daha Fazla Su Tüketin
Özellikle soğuk algınlığı geçirdiğimizde bedenimizin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri sudur. Eğer masa başında yoğun çalışıyorsanız su içmek aklınıza gelmiyorsa masanızda bir sürahiniz olsun ve her gün o sürahiyi bitirmeye çalışın. Suyun tadı hoşunuza gitmiyorsa suyunuzun içine biraz limon ve nane ekleyerek alkali su haline getirebilirsiniz. Yazın çilek, frambuaz gibi sevdiğiniz meyveleri de katabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın