Dijital Detoks Nedir, Nasıl Yapılır?

Sıkıldığınızda, tuvalette hatta yolda yürürken bile sosyal medya hesaplarınızı ne kadar sık kontrol ettiğinizi fark ettiniz mi? Sabah uyanır uyanmaz ilk işiniz telefonunuzu elinize alıp bildirimlerinizi kontrol etmek, Instagramdaki paylaşımlara bakmak ya da son fotoğrafınızın beğenilerini saymak oluyorsa digital detoksun tam zamanı demektir!

Uzmanlara göre bu sorun kişisel ya da iş hayatınızdaki birtakım tatminsizliklerden kaynaklanıyor olabilir. Tatminsizliğiniz öyle bir seviyeye geliyor ki kendi yaşamınızı sosyal medyadaki arkadaşlarınızla, keşfetinize düşen aslında hiç tanımadığınız insanlarla sizden daha iyi, daha zengin, daha mutlu görünen insanlarla karşılaştırıyorsunuz. Bu karşılaştırma hissi bağımlılıklarınızın ilk noktasını oluştururken arkasından bir de uzmanların bir şeyleri kaçırma korkusu diye tabir ettiği FOMO (Fear of Missing Out) ile karşı karşıya kalıyorsunuz.   Trend topiclerden, yeni açılan eğlence mekanlarından, son moda akımlarından uzak kalmamak ve tabiki yakın çevremizinde kimin neler yaptığını kaçırmamak için sürekli farklı hesaplarımızı kontrol etmek zorunda hissediyor ve bunu bir alışkanlığa dönüşene kadar tekrarlıyoruz.

Maalesef teknolojinin kontrolsüz ve ölçüsüz kullanılması, hayatımızı olumsuz yönde etkileyecek hikayetlerle; bel, boyun ve baş ağrıları, hareketsizliğe bağlı kilo artışının yanı sıra, depresyon, gerçeklikten kopma, uyku düzensizlikleri, sosyal bağların azalması, hafızanın zayıflaması gibi problemler de yer alıyor.


Peki, digital detoks için neler yapmalı?

Her sabah düzenli meditasyon yap?n.

Uyanır uyanmaz meditasyon yapmak güne açık bir zihinle ve yüksek motivasyonla başlamanızı sağlar. Böylece çevrenizdeki olumsuzluklardan çabucak etkilenmez daha dengeli, dingin bir ruh haline bürünürsünüz.

Yemeklerinizi televizyon ya da bilgisayar başında yemeyin.

Televizyon bulunmayan bir ortamda akşam yemeği aile ile birlikte yemeyi tercih edin, gülmek için bir ortam yaratmaya çalışın. Hem karşınızdaki kişiye dikkatli dinleyin ve hem sizde konuşun.

Eski usul kalem, kağıt kullanın.

Aklınıza gelen düşünceleri, alışveriş listenizi, gün içerisinde yapacaklarınızı telefonunuza değil ajandanıza kaydedin. Uzun süre kalem kağıt kullanmadığınızda yazınızın bile değişmiş olduğunu fark edeceksiniz. Kendinizi heveslendirmek için yeni bir ajanda ve güzel kalemler edinebilirsiniz.

Telefonunuzun sesini kısık kullanın.

Bildirim, mesaj seslerini kısmak digital detoksa geçmenizde büyük fayda sağlar. Sürekli bir uyarıcıya maruz kalmadığınızda onu unutmanız kolaylaşır ve daha çabuk alışırsınız. Bir süre sonra bildirimlerinizi artık açık tutamayacağınızı garanti edebiliriz.

Çevrenize ne yaptığınız hakkında bilgi verin.

Ailenize, sevgilinize ve arkadaşlarınıza digital detoksunuzdan bahsedin ve neden yaptığınızı anlatın. Böylece mesaj ve aramalarınızı geç gördüğünüzde sizin için endişelenmez ve kızmazlar. Hatta çoğu sizinle birlikte bu detoksa girmek isteyecektir.

Kendinize dönük kendinizi şımartacak etkinlikler yapın.

O gün en sevdiğiniz yemeyi yemek gibi, tek başınıza kuaföre, masaja gitmek gibi sadece sizin sevdiğiniz kendinizi iyi hissettirecek etkinlikler yapın. Böylece artık başka insanların hayat tarzları size o kadar çekici gelemeyecektir.

Kendinizi doğanın kollarına bırakın.

Digital detoks tatili sizin için iyi bir fikir olabilir, yok o kadar  vaktim yok derseniz de her gün en az bir saat en yakın parkta yürüyüş yapmak, hayvanlarla vakit geçirmek size iyi gelecektir. Hayvan sevmiyorsanız bitki yetiştirmeye çalışın daha önce yapmadığınız bir konuda kendinizi geliştirin.

Uyumadan 1 saat önce yatağa girin.

Düzenli uyku ruh halinizin ve duygu durumunuzun dengeli olması için oldukça önemli. Ayrıca uzmanlara göre uyumamak için oyalandığınız her dakika enerji harcadığınız için size fazladan kalori ve kilo olarak geri dönüyor.

Bir Cevap Yazın