Elektronik Cihazlar El Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

Günlük iletişimimizin vazgeçilmezi cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, bluetooth kulaklıkları ve oyun konsollarının yaydığı elektromanyetik kirlilik sadece hastalıklara yol açmakla kalmıyor, aynı zamanda metropolde yaşayanların en çok yakındığı enerji düşüklüğü, gerilim, halsizlik ve kalitesiz uykularında nedeni.

Sıkça kullandığımız akıllı telefonlar ve bilgisayarlar, el ve parmak anatomimizi de olumsuz etkiliyor. Özellikle cep telefonlarının sık kullanımından kaynaklanan ve daha çok serçe parmaklarda görülen doğal olmayan duruş bozukluklarına neden oluyor. Tekrar eden hareketler eklemlere, kaslara, tendonlara ve sinirlere baskı uygulanmasına sebep olur. Dolayısıyla kullanıma bağlı el ve başparmak sorunları gençleri daha fazla etkiliyor.

Yine aynı sebepten serçe parmağının yanı sıra başparmak tendonlarımızda kalınlaşma,  hareket esnasında takılmalara ve ağrıya yol açar. İlerleyen zamanlarda bu parmaklarda takılma ve kilitlenme de görülebilir.

Uzun saatler boyunca bilgisayar başında aynı pozisyonda çalışmakta el bileklerimizde eklem ağrılarına sebep olur. Dirsek ve el bileği seviyesinde sinirlerde gerilme, basınç artışı, ödem ve sinirlerde sıkışmaya sebep olur. Ellerde uyuşma bu durumun ilk belirtileridir. El bileği bölgesinde Karpal Tünel Sendromu denilen sinir sıkışmaları ve dirsekte görülen Kübital Tünel Sendromları en sık duyulan şikâyetlerdir.

Peki, bu şikâyetleri en aza indirmek için ne yapmalısınız?

Düzenli Egzersiz

Her akşam yatmadan önce ya da sabahları yapacağınız hafif egzersizler, esneme hareketleri kasların açılmasını sağlayacağı gibi kıkırdak ve ekleminizi daha az sertleştirir ve daha az ağrı ile krampa sebep olur.

Düzenli Uyku

Düzenli bir uyku, vücut sistemlerinizi yavaşlatarak ve rahatlatarak, kalktığımızda kendimizi fiziksel olarak daha güçlü hissederiz. Uykumuzu kaliteli ve dengeli alamadığımızdaysa bağışıklık sistemimiz otomatik olarak düşer, kendimizi depresif ve mutsuz hissederiz.

Düzenli Masaj

Masajın kanıtlanmış en belirgin faydalarından ilk ikisi kan dolaşımı arttırması ve kaslara esneklik kazandırmasıdır. Kronik eklem ağrılarına da bu nedenle iyi gelen alternatif tıp dallarından birisidir. Özellikle masa başında uzun saatler aynı pozisyonda çalışan kişilerde kronik el, bilek, boyun ve sırt bölgelerindeki ağrılar için düzenli masaj yaptırmaları onlar için fıtıklardan ve kireçlenmelerden önleyici bir tedavi olacaktır.

Bir Cevap Yazın