İşten Sonra Rahatlamanın 7 Yolu

Bazen işgünlerinden sonra o kadar yoruluruz ki eve geldiğimizde yapmak istediğimiz tek şey, eve gidip ayaklarımızı uzatıp sevdiğimiz dizinin ilk yarısında uyuyakalmak olur.

Bazen de ne kadar istesekte çalışma modundan çıkamadığımız zamanlar vardır, sürekli bitmemiş işlerimizi ve yarın ne olacağı hakkında kaygılanıp, kendimizi strese sokarız. Birbirini bu şekilde kaygıyla ve monotonlukla izleyen günler bizi mutsuz hissettiren ve tatminsizliğe iten döngüler haline gelir.

Artık bu döngüde olmak istemediğinizi fark ettiğinizde, işten eve dönmek için daha üretken ve heyecanlı hissetmenizi sağlayacak iş sonrası rutininizde birkaç değişiklik yapmaya ne dersiniz? Aşağıdaki ipuçlarından herhangi biri ile ilişki kurabilirseniz boş zamanlarınızdann en iyi şekilde yararlanmaya başlayabilirsiniz!

Eğlenceyi hafta içine taşıyın.

Çoğumuz hafta sonları eğlenceli aktiviteler planlıyoruz, fakat haftanın beş gününü neden boş verelim? Hafta boyunca birkaç mini maceraya katılın ve hafta içi günlerinizi dolu dolu yaşamaya öncelik verin. Örneğin bir spor salonunda kick boks sınıfını deneyin ya da pazartesi sendromunun üstesinden gelmek için kendinize masaj hediye edin.

Yeni bir hobi edinin ya da eski hobinizi geliştirin.

Kitap okumayı ve film izlemeyi hobi olarak kabul ettiğimiz günler geride kalmadı mı? Çocukken ne yapmayı sevdiğinizi düşünün (dans etme, tenis oynama, resim yapma) gibi pek çok şey hobiniz olabilir ya da fotoğraf, salsa dans ya da hat sanatı gibi tamamen yeni bir şey deneyin!

Kendi mutfağınızın efendisi olun.

Kendi yemeğinizi kendi ellerinizle hazırlamak, stresinizi atmak ve zihninizdeki yapılacaklar listenizi boşaltmak için harika bir yoldur ve sonrasında yaratıcılığınızın tadını çıkarırsınız.  Sağlıklı beslenmek istiyorsanız yeni beslenme trendlerini takip edebilir, kendinize glüten free tarifleri deneyebilirsiniz ya da şımarmak ve yaramaz bir şeyler yemek istersiniz patron sizsiniz!

Mail alarmınızı kapatın.

İşten sonra rahatlamanız için bir numaralı tavsiyemizi sona sakladık: iş e-postanızı kontrol etmeyin. Eğer yapabiliyorsanız telefonunuzda iş e-postası oluşturmamayı, telefonu kullanmamayı tercih edin ve eve geldiğinizde sesli uyarıcıların hepsini kapatın.  Araştırmalara göre ofisinizi terk ettikten sonra e-postayla ilgili uyarı almak tekrar strese girmeye neden oluyor. Böylece kişisel hayatınız ile iş hayatınızın iç içe geçmemesi adına önemli bir adım atmış olacaksınız.

İnternetin ücretsiz ve sınırsız kaynaklarından yararlanın.

İnternette yüzlerce ücretsiz bir çevrimiçi ders ve kurs olduğunu biliyor muydunuz? Sadece üye olarak, boş zamanlarınızda bir derse girmek stresli veya sıkıcı görünebilir ancak yeni bir konu hakkında ya da zaten keyif aldığınız bir şeyde eğitilmek size iyi gelecektir.

Ücretsiz uygulamalardan isterseniz yeni bir dil öğrenebilir, isterseniz de hat sanatı, fotoğrafçılık ve illüstrasyon gibi yaratıcı atölye dersleri alabilirsiniz.

Telefonsuz dışarı çıkın.

Muhtemelen bütün gün bir ofiste oturuyorsunuz, bu nedenle temiz hava ve biraz egzersiz enerjinizi hızlı bir şekilde yükseltecektir. Telefonunuzu evde bırakın, Netflix ve sosyal medya bildirimlerinizden uzaklaşın.

Kendinize Ağustos ayı için günlük, haftalık adım hedefleri koyabilirsiniz, yemekten sonra yaz gecelerinin hafif esintisinde sevgilinizle yapacağınız romantik bir yürüyüşü de tercih edebilirsiniz.

Kendinize iyi davranın.

Sizi içten içe rahatsız eden, size yük olan durumlar, işler, insanlar varsa onlara bir de bu gözle bakın. Nasıl ki kişisel özgürlüğümüz başkalarının özgürlük alanını ihlal ettiğimiz noktaya kadar sürebiliyorsa, mutluluk adına kendimiz ve isteklerimiz konusunda da birazcık bencil olabilmeliyiz. Bu nedenle herkesten önce önemli olanın siz olduğunu iyice anlayın, gerekirse küçük post-itlere iltifat notları yazın, gerekirse olumlamalar yapın. Kendinizi yemek yerine leziz yemekler yemeyi tercih edin. Birine sarılmak yerine kendinize sarılın, iyi işler yaptığınızda sırtınızı sıvazlayın. Her hafta tek başınıza bir etkinliğe katılın ya da kendinizi bir jestle ödüllendirin.

Bir Cevap Yazın