İşyerinde Yapabileceğiniz Egzersizler

Masa başında uzun süre oturmak ya da mesai saati boyunca aynı pozisyonda çalışmak bir süre sonra bedenin tembelleşmesine neden olur. Tembelleşen bir beden ile kilo almak kolaylaşır ve sürekli aynı bölgenizde hissettiğiniz kronik ağrılar hissedersiniz. Ancak ne yapalım işimiz bu değiştiremiyoruz diyorsanız; iş yerinde günlük 15 dakikanızı ayırarak oturarak yapabileceğiniz egzersizleri sizin için derledik.

Boyun Egzersizleri

Bilgisayar başında geçirilen uzun sürelerden nasibini alan vücudun en önemli noktalarından biri boyundur. Hareketsizlikten oldukça kasılmış olan boynu rahatlatmak için, sandalyede dik bir pozisyonda oturup baş ile dairesel hareketler çizilmesi oldukça rahatlatıcı olacaktır. Aynı şekilde başınızı yavaşça öne, arkaya ve yanlara doğru esnetebilirsiniz.

 

Omuz Egzersizleri
Oturarak çalışanların omuzları için yapabilecekleri bir diğer egzersiz; iki dirseğin yanlara doğru açılıp omuzla birlikte dairesel hareketlerin yapılması omzunuzu dinlendirir ve rahatlatır. Tutulan omuzlarınız içinse iki kolunuzu boşluğa bırakıp omuz başlarınızı önce saat yönünde 15 kez çevirin ardından saat yönünün tersinde aynısını tekrarlayın.

Sırt Egzersizleri

Otururken ağrımış olan sırtı rahatlatmanın basit yöntemlerinden biri de iki kolu arkaya doğru uzatarak göğüsler karşıya bakacak pozisyonda çenenin aşağı yukarı hareket ettirilmesidir bu hareket karın kaslarının da çalışmasını sağlar.

Bel Egzersizleri
Tutulan beli rahatlatmak için; bir elin masadan destek alması ve diğer kolun yukarı doğru açılıp belin esnetilmesi gerekiyor. Her iki taraflı bu egzersiz uygulandığında masa başında uzun süre oturmaktan dolayı ağrımaya başlayan belin rahatladığı görülecektir.

Kol Egzersizleri
Sürekli bilgisayar kullanmaya bağlı olarak en çok yorulan organlardan biri de kollardır. Bunun için oturur pozisyonda kolların hafif havaya kalkacak şekilde ileri geri sallanması kolların rahat etmesini sağlayacaktır.

 

Bilek Egzersizleri
Sürekli bilgisayar faresi kullanmaktan dolayı pek çok çalışan kişinin ortak şikâyeti bilek ağrısı ya da uyuşmalarıdır. Ayrıca ayak bilekleri de sürekli hareketsiz kalmaktan dolayı egzersiz gerektiren organlardan biridir. Ayakların öne doğru düz bir şekilde uzatılmasının ardından parmakların geriye doğru çekilmesi hareketi ayak bileklerini rahatlatacaktır.

Diz Egzersizleri
Dizleri gevşetmenin en ideal egzersizlerinden biri olan, masadan destek alarak yavaşça çömelip tekrar kalkmak, tek seferde 10-15 kez tekrarlandığında oturmaktan kasılmış olan dizlerin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Yoğun çalışma temposu içinde bu egzersizler yarım saate çıkarıldığında hem ağrılarınız büyük ölçüde azalacak hem de motivasyonunuzun artmasını sağlayacak, stresinizi azaltacaktır. Gün içinde daha enerjik ve zinde hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca vücudunuzun gün geçtikçe esnediğini hissedeceksiniz.

    Not Tags

Bir Cevap Yazın