Minimalizm Nedir?

Minimalizm son dönemin yükselen trendlerinden biri haline geldi, dünyanın her yerinden pek çok insanın şehir hayatını, kurumsal işlerini birden bire bırakıp küçük bir çantayla seyahat etmeye başlamaları, karavan hayatı yaşamaları boşuna değil. Her ne kadar yazın gelmesiyle dolan yeni sezon vitrenleri bizleri biraz daha almaya itse de minimalizm felsefesini günlük hayatımızda uygulamak hiç zor değil.

Aslında minimalizm bir şeyleri elde etmek yerine sizi tamamlayan ve tutkularınızın peşinden gitmenizi öğütleyen bir düşünce sistemidir. Bu yazımızda minimalizmin birkaç basit öğretisinden bahsedeceğiz.

 

Az daha çoktur.

Etrafınızdaki nesneler size gereksiz görünmeye başladığında, işte orada minimalizm düşüncesi devreye girer. Günümüz dünyası bizleri daha mutlu olmak için bir şeyleri daha fazla satın almaya yönlendiriyor. Bu da algılarımızı karşılaştırarak para, kıyafet, araba vs gibi etiketleyebildiğimiz nesneleri önemsememize neden oluyor.
Hemen toparlanıp başka bir yere gidebilme, yaşadığınız mekana bağlı olmama insana bir özgürlük sunuyor. Böylelikle daha fazla seyahat edip daha fazla deneyim kazanma şansı yakalayabiliyorsunuz.

Sizi geren şeyleri farkedip, terkedin.

Size kendinizi kötü hissettiren, geriliminizi arttıran, sabredemediniz insanları, durumları, işleri bırakın. Birdenbire bırakamıyorsanız en azından azaltmaya başlayın. İlk önce arkadaşlarınızdan çevrenizden başlayabilirsiniz şöyle bir düşünün arkadaşlarınızın gerçekten kaçıyla sahici ve besleyici bir ilişki içerisindesiniz? Unutmayın kurduğunuz ilişkilerin yüzde 10’u sağlıklı, geri kalan yüzde 90’ı dramadır.

Çok amaçlı şeyleri almaya çalışın.

Alışveriş alışkanlıklarını değiştirmek çoğu insan için zordur, birden kesmek yerine bir şey almaya çıktığınızda alacağınız eşyanın çok amaçlı olmasına dikkat edin. Örneğin alacağınız yeni spor ayakkabınız her pantolonunuzla kombinleyeceğiniz bir ayakkabı olsun böylece diğer seçeneklere gerek kalmaz.

Elektronik bildirimleri durdurun.

Otomatik alarmlar, mesaj bildirimleri, arkadaşlık istekleri derken telefonumuza gelen bildirim sayısı sınırsız hepsine yetişmeye çalışmakta bir o kadar yorucu. Bildirimlerinizi bir süre kapatarak daha sakin ve huzurlu bir hayat yaşayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın