Sırt ve Bel Ağrılarınıza İyi Gelecek 5 Yoga Pozu

Duruş bozuklukları, sağlıksız hareket alışkanlıkları, sürekli masa başında çalışma, hareketsizlik ve yoğun stres zaman içinde omurga bölgesinde yoğun ağrılara neden olabilir. Sırt, bel ve boyun ağrıları bedenimizde birer sinyal niteliğindedir.

Modern dünyanın ve teknolojinin getirdikleriyle birlikte şehir hayatının koşuşturmasında doğadan ve doğal olandan gitgide uzaklaşıyoruz. Bu yaşam tarzı da hareketlerimizi kısıtlıyor. Hele ki masa başında bir işimiz varsa günde ortalama 9 saat aynı pozisyonda oturmak zorunda kalıyoruz. Tüm bu hareketsiz yaşam omurgamızın esnekliğini yitirmesine neden olurken kronik ağrılarımızı başlatıyor. Üstüne bir de stresli yaşam koşulları eklendiğinde hissedilen gerginlikle birlikte kaskatı bir beden ortaya çıkıyor.

Bedensel ve zihinsel rahatlama sağlayan yoga pozları sayesinde kaslar kuvvetleniyor, eklemler açılıyor, stres azalıyor ve vücutta esneklik sağlanıyor. Özellikle sırt, bel ve boyun bölgesinde fayda sağlayan yoga pozlarıyla daha sağlıklı bir omurgaya ulaşmak mümkün.

İşte omurganızı destekleyerek sırt ve bel ağrılarınıza iyi gelecek 5 yoga pozu:

  1. Çocuk pozu – Balasana

Sırt ve boyun kaslarını gevşetmek, bel bölgesini rahatlatmak ve omurgayı esnetmek için uygulanır. Dinlenmeyi ve sakinleşmeyi sağlar. Oldukça meditatif bir poz olup nefesle desteklenirse etkisini arttırır.

Çocuk pozu için ayaklarınız birleşik bir şekildeyken dizlerinizi hafifçe aralayın ve dizlerinizin üzerine doğru uzanın. Pozu uygularken omurganızın esnek olmasına özen gösterin. Gövdenizi rahat olacak şekilde zemine doğru bırakın ve alnınızı yere yaslayın. Dizleriniz veya ayak bileklerinizde rahatsızlık hissetmeniz durumunda altınıza ince bir minder veya battaniye koyarak destekleyebilirsiniz. Bu pozisyonda 1-3 dakika kalabilirsiniz.

  1. Kedi ve İnek pozları- Marjaryasana & Bitilasana

Esnek bir omurgaya sahip olmak için kedi ve inek pozundan faydalanabilirsiniz. Bu poz sırtı, boynu ve beli esnetir, rahatlatır. Aynı zamanda omurga ve iç organlar için masaj görevi görür.

Zeminde elleriniz ve dizlerinizin üzerinde 90 derece açılı bir köprü kurun. Dizlerinizin kalçalarınızın altına gelmesine ve el bileklerinizin omuzlarınızla aynı hizada olmasına özen gösterin. Yandan bakıldığında hizalı gözükmelisiniz.

Boynuzu omurganızın bir uzantısı olarak kullanın. Nefes alırken inek pozu için kalçalarınızı, göğsünüzü ve başınızı tavana doğru kaldırın, karnınızı zemine doğru bırakın. Nefes verirken kedi pozu için omurganızı tıpkı bir kedi gibi yukarı doğru yuvarlayın, nefesinizi göbek deliğinize yönlendirin. Eş zamanlı başınızı yere doğru düşürün. Poz boyunca nefesinize odaklanın ve nefesinizle paralel kedi-inek duruşları arasında akışı sağlayın. 1-3 dakika bu şekilde devam edin.

  1. Aşağı bakan köpek- Adho Mukha Svanasana

Dinlenme ve geçiş pozu olarak bilinen aşağı bakan köpek en klasik yoga pozlarından biridir. . Bütün vücudu esnetir, özellikle sırt ve bel odaklı esneme sağlar ve omurgayı destekleyerek bedene enerji verir.

Kedi-inek pozunda olduğu gibi eller ve dizler üzerine gelin. Kalça-diz ve el bileği-omuz hizalanmalarına özen göstermeyi unutmayın. Ellerinizle tüm zemini kavradığınızdan emin olun ve ellerinizden aldığınız kuvvetle yeri iterek kalçanızı yukarı gönderin. İlk kez yapıyorsanız veya arka bacak kaslarınız yeteri kadar esnek değilse dizleri hafif bükülü tutarak omurganızı esnetmeye odaklanın. Başınızı ve boynunuzu serbest bırakın. Nefesinizle destekleyerek 1-3 dakika bu pozda kalın.

  1. Ayakta öne eğilme – Uttanasana

Sırt kaslarını, bacak arkalarını ve kalçayı esnetir, rahatlatır. Yorgunluk ve kaygı hislerini hafifletir.

Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın. Ayak parmak köklerinizi ve topuklarınızı zeminde sağlamlaştırdıktan sonra aldığınız nefesle kollarınızı kulaklarınızın yanından yukarıya kaldırın ve boşalan nefesle bedendeki uzamayı koruyarak öne katlanın. El parmak uçlarınız yere tam temas etsin (eğer temas etmiyorsa parmak uçlarınızla destek yapabilirsiniz) ve başı boynu aşağı doğru serbest bırakın. 1-3 dakika arası zeminden aldığınız güçle her nefes verişte biraz daha öne katlanabilmeyi deneyin.

  1. Kobra pozu – Bhujangasana

Kobra duruşu sırt ağrılarınızı rahatlatır, omurganızı güçlendirir. Göğsü, omuzları, omurgayı ve karın kaslarını açar. Enerji verir ve karın bölgenizdeki organları canlandırır.

Ayaklarınızı hafifçe aralayarak yüz üstü yere uzanın. Daha sonra avuç içlerinizi omuzlarınız ve göğüs arasına gelecek şekilde yere getirin. Yavaşça kalçanızdan esnemeye başlayın ve göğsünüzü başınızla birlikte ileri ve yukarı doğru uzatın. Dirsekleriniz yanlara açılmadan bedeninize yakın bir şekilde durmalı. Sırtınızın rahat olacağı bir pozisyonda esnemeye devam edin. Bu pozdan sonra köpek duruşuna geçmek iyi olacaktır.

Bir Cevap Yazın