Skolyoz Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Omurganın sağa ya da sola doğru eğimli olmasından meydana gelen duruş bozukluğudur. Omurganın tek tarafında gözükebileceği gibi iki tarafta da eğrilik gözlemlenebilir.  Çoğu insan hafif dereceli skolyozunun farkında bile değildir ancak dereceler ilerleyip ağrı hissettiğinde önlem alması gerektiğini anlar.

Skolyoz genetik faktörlere bağlı olarak görülebileceği gibi yapısal olmayan faktörlerle  ergenlik dönemindeki postür bozukluklarından da görülebilir. Omurganın her iki tarafında üst sırt ve bel bölgelerinde S ya da C skolyoz çeşitleri olabiliyor.

 

 

Skolyoz nasıl anlaşılır?

Omuz yüksekliği farkı, omuzlardan birinin diğerinden daha aşağıda ya da yukarıda oluşu

Bel bölgesinde ve omurgada asimetri,

Kalça kemiklerinin eşit olmaması ve buna bağlı olarak bacak uzunluklarının da eşit olmamasından anlaşılabiliyor. 20 derecelere kadar çıkan skolyozlar ağır ve ağrılı olarak kabul edilirken düzenli egzersiz ve masaj ile düzeltilebiliyor.

Bu noktada skolyozun çeşidi ve derecesine göre egzersiz yapmak büyük önem taşıyor örneğin hafif dereceleri skolyoz hastaları mutlaka pilates yapmalılar. Ancak bu kişilerin özel bir eğitime ve antremana ihtiyacı olduğunu da belirtelim. Gerekli kasları güçlendirip kısa olan kasları uzatarak asimetri olan bölgelerde eşitliği sağlayarak yapılan egzersizler çok faydalı olacaktır.

Skolyoz özellikle kız çocuklarında, erkeklere oranla 2 kat daha fazla görülmektedir. Her yaşta görülebilsede en sık 10 yaş civarında ortaya çıkıyor. Eğilmenin ilerlemesi riski, ergenlik döneminde yükselir; çünkü vücut büyüme hızı en yüksek olduğu dönem ergenlik dönemidir. Ancak ergenlik döneminde görülen skolyoz vakalarının çoğunda eğilme çok fazla değil ve tedaviye ihtiyaç duyulmuyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi skolyoz ağrılı bir durum olmasa da, bazı durumlarda sırt ağrısına, göğüs ağrısına, boyun ağrısına, kas ağrısına ve abdominal ağrıya neden olabilir. Eğer skolyoz çok şiddetliyse, kalbiniz ve akciğerlerinizin düzgün bir şekilde çalışmasını zorlaşacaktır. Bu durum göğsünüzde ağrıya ve nefes darlığına neden olabilir. Bu nedenle bu tarz ağrı ve şikayetleriniz varsa doktora veya fizyoterapiste gözükmenizi öneririz.

 

Bir Cevap Yazın