Vegan Beslenme Nedir?

Veganizm, temelinde hayvansal gıdaları tüketmemeyi barındıran bir anlayış ve davranış, yaşayış biçimidir. Bununla birlikte hayvanların kozmetik, sanayi, bilim gibi konularda da kullanılmaması gerektiğini, hayvanların sömürüsüne dayanan her türlü tüketim zincirinin karşısında durulması, her canlının yaşama hakkının korunması inancını savunan bir ahlak felsefesidir de.

Çocukken, büyümesi için korumamız gereken hayvanları yememiz gerektiğine sizce nasıl ikna edildik? Hayvanları kullanmayı öğrendiğimizde, kendi çıkarlarımız için kendimizden güçsüzlere eziyet etmeyi öğreniriz, şiddetin bazı durumlarda kabul edilebilir olduğunu öğreniriz, korumakla yükümlü olduklarımıza ihanet edip bir de bundan zevk alabileceğimizi öğreniriz. Yani bugün dünyayı savaşlarla ve şiddetle dolduran ne kadar çarpık değer varsa bunları benimsemeyi, onlarla yaşamayı ve tüm bunların sonuçlarından kendimize fayda sağlamayı öğreniriz. Bunu düşününce bugünkü gibi bir dünyada yaşadığımıza şaşırmamak gerek.

Vegan olmak belki tek başına savaşları durdurmaz, ancak sırf tadını seviyor diye 56 milyar kara hayvanını katleden bir kültürün insanlarının birbirleriyle barış içinde yaşamaları da pek mümkün değil. Vegan olmak, hayvanlara yönelik ayrımcılığın (türcülüğün) reddinin yanı sıra şiddeti ve ayrımcılığı besleyen toplumsal değerlerin kökünde yatan düşünce biçimini reddetmenize sebep olur. Bu yüzden veganizm ayrımcılık ve şiddet karşıtlığının, her canlı için adalet arayışının karşılığıdır da.

Peki, vegan olmanın kendimize ve çevremize yararları nelerdir?

Vegan beslenmenin özellikle protein ve B12 eksikliği yaratıp yaratmadığı en sık sorulan sorulardan. Bitkisel yiyecekler yoluyla protein almak hayvansal gıdalara nazaran daha zor olsa da, protein eksikliği vegan veya vejetaryen olmayan insanlarda da hayli gözlenen bir durum. Veganlar, protein ihtiyaçlarının çoğunu bakliyatlardan veya tofu, soya gibi veganlara yönelik üretilmiş yüksek proteinli yiyeceklerden karşılarlar. Planlı ve özenli bir beslenmeyle protein eksikliğini yenebilirsiniz. Yinede B12 eksikliği yaşıyorsanız pek çok vegan gibi hap halini kullanabilirsiniz.

Günümüzde sağlıklı bir hayat yaşamanın şartlarından birinin hayvan bedenlerinden çıkanlardan uzak durmak anlamına geldiğini, kanser, diyabet, obezite ve diğer damar hastalıklarını önlemede bitkisel beslenmenin büyük önem taşıdığını söyleyen pek çok tıp otoritesi bulunuyor.  2013 yılında ABD’nin sağlık hizmetleri kuruluşu Kaiser Permanente, tıp gazetesinde yayımlanan bir makalede doktorların tüm hastalarına bitkiye dayalı bir diyet önermeyi düşündüklerini belirtti.

Birleşmiş Milletlerin araştırmalarına göre küresel ısınmanın ve iklim değişikliklerinin en büyük sebeplerden biri hayvancılık. Et tüketimi kaynaklı, hayvanlara besin tedarik edilmesi ve alan açılabilmesi için sadece Brezilya’da yağmur ormanlarının %80’i yok edildi. Şöyle bir örnek vermemiz gerekirse 36.000 kilo et üretimi için 1800 hektar toprak gerekiyor. Sıradan bir Amerikalı yılda 95 kilo et tüketiyor. Bunun tamamı ot ile beslenen sıra olsa sadece 1 Amerikalı yerine 382 kişi beslenebilirdi.  Çoğu kişi bunun artan nüfus ile ilgili bir problem olduğunu düşünürken veganlar bu problemin hayvan yiyen insan nüfusu ile ilgili bir problem olduğunu savunuyor.

Günümüzde pek çok insan gerek sağlık gerek yaşam hakları gerek çevrecilik ile ilgili sebeplerden dolayı vegan oluyor. Siz neden olmayasınız?

Bir Cevap Yazın