Yaşam Amacımız: İkigai’mizi Bulmak

Son zamanlarda kendinizi enerjisiz, yorgun, normal halinizden daha çok dağılmış ve kendinizi işinize, evinize yakın ya da dahil hissetmiyorsanız paniklemeyin tıkanmış, hayat amacınızla yakınlaşamamış, evrenle bütünsel bağınızı koparmış olabilirsiniz.

İşte bu noktada Japonların kadim bilgeliğinden doğan  Ikigai’nizi bulmayı denemek sizin için faydalı olacaktır. Japonca “iki”; yaşam anlamına, “gai”; etki, sebep, fayda anlamına geliyor. Bu iki sözcüğün birleşimindende anlayacağınız gibi ikigai yaşam sebebiniz anlamına geliyor. Japon kültüründe bu hayata geliş sebebinizi bilmek ve tüm evrenin hayrına yani büyük resme hizmet edebilmek o kadar önemli ki eğer ikigainizi bilmiyor ya da henüz keşfedememişseniz hayatta olsanız bile aslında yaşamıyor sayılıyorsunuz.

Ikigainiz öyle bir şey olmalı ki sizi her gün tutkusuyla beslemeli, uğruna çalışmaktan ve çabalamaktan yorulmamalısınız. Kısacası sevdiğiniz işi yapabilmelisiniz ve bu işte doğal olarak iyi ve yetenekli olduğunuz yerleri bulabilmelisiniz.  Peki, ikigamizi nasıl bulacağız?

Japonlara göre herkesin bir ikigaisi var ancak onu bulmak belli bir farkındalık düzeyini ve iç yolculuğa çıkmanızı gerektiriyor. İç yolculuğumuz kim olduğumuzu ya da kim olmadığımızı bize gösterdiği için çoğu insanın korkuttuğu, kaçındığı bir deneyim. Belki de enerjimiz ya da zamanımız yok- Aslında var ama bu enerji ve zamanı kendimiz için harcamak yerine daha kolay bulduğumuz, düşünmek istemediğimiz alanlara harcıyoruz. Bu bazen yapılması gerekmeyen bir iş, ödev belkide her sabah 10 dk fazla uyku isteği olabiliyor. Bazende birşeylerin değimesini beklediğimiz için harekete geçme isteğimizi erteliyor, X olursa şunu yapacağım diyerek kendimizi koşullara bağlıyoruz.

Ikigai’nin dört sorusu: Ikigainizi bulma konusunda ikna olduysanız aşağıdaki dört soru ve şema size yardımcı olacaktır. Kağıt kalemlerinizi hazırlayın.

  1. Neyi seviyorum? ( Tutkulu olduğunuz, en çok sevdiğiniz ve yüzünüzü güldüren şeyler neler?
  2. İyi olduğum şeyler neler? (Hepimiz yetenekleri farklı farklı ve sınırsız. Neye yeteneğiniz olduğunu ve geliştirmek istediklerinizi düşünün.)
  3. Neyden para kazanıyorsunuz? ( Mesleki uzmanlık alanınız)
  4. Dünyanın neye ihtiyacı var? ( Dünyada sizi rahatsız eden, üzen şeyler neler, bir süper güce sahip olsaydınız neyi değiştirmek isterdiniz?)

Ikigainizi bulmak sandığınız kadar çabuk gerçekleşmeyebilir, bir süre bu soruların yanıtlarını bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda paniklemeyin sadece denemeyi bırakmayın, yeter. Tüm soruları paragraflarca cevaplamanıza gerek yok birkaç cümle hatta kelime bile yeterli olacaktır. Ikiganizi bulduğunuzda kendinizi daha bütünlenmiş, huzurlu, net hissedeceksiniz yanıtlarınızı yazmasanız bile her gün bu sorular hakkında birkaç dakika düşünmek bile enerjinizi değiştirecektir. Şimdi gözlerinizi kapatın ve odaklanın sizin ikigainiz ne?

 

Bir Cevap Yazın