top of page
Ara
  • Bi' Masaj

Çocuklarda Proprioseptif duyu nasıl geliştirilir?

Proprioseptif sistem, vücudumuzdan, duruş pozisyonlarımızdan bilinçsiz bir şekilde haberdar olma durumudur. Bize vücut uzuvlarımızın hareketleri hakkında bilgi verir, onların diğer insanlarla ve objelerle olan ilişkilerini anlatır. Aynı zamanda kaslarımızla iletişim kurarak ne kadar güç uygulamaları gerektiği ve hareketlerimizi derecelendirme konusunda çalışır. Merdiven çıkmak, masanın üzerindeki bir objeye uzanmak, yatağımızdan kalkmak vb. gün içinde yaptığımız basit hareketlerimizi aslında bu duyumuz sayesinde yaparız. Kısacası bu duyumuz hareketlerimizi palanlayıp, koordine etmemizi sağlarken dikkat ve konsantrasyonumuz içinde önemlidir. Özellikle küçük yaştaki çocuklar ve otizm için derin duyu sistemimiz büyük önem taşır, bu duygunun azlığı ve ya çokluğu çocuklarda davranış bozukluklarına neden olur. Proprioseptif duyu eksikliği otizmli çocukların çoğunda görülür.


Proprioseptif duyu azlığı olan çocuklar genellikle beceriksiz, yavaş ve hantal olarak algılanabilirler. Bu çocuklar çoğunlukla nesneleri nasıl kavrayacaklarını, ne kadar basınç uygulayacaklarını bilemez az yada çok basınç uyguladıklarından oyuncaklarını ve kalem uçlarını kırarlar. Kaldırmak ve tutmakta zorlanabilirler. Zayıf bir vücut farkındalıkları olduğundan ne yaptıklarını gözleri ile görmeye ihtiyaçları vardır. Her yeni hareket onun için zorlayıcı olduğundan hareket etmekten korkabilir ve duygusal olarak kendilerini güvensiz hissedebilirler.Proprioseptif duyu fazlalığı olan çocuklarda ise genellikle zıplama, kovalama, koşma, tırmanma gibi beden gücü ve hareket kabiliyeti gerektiren derslere katılmak istemezler, bu tür oyunlardan uzak dururlar. Aşırı sevgi hareketleri çok sıkı sarılmak, et mıncırmak gibi hareketler bu çocuklar için anksiyeteye bile neden olabilir bu nedenle

tehlikelidir. Buna rağmen sık sık nesnelere çarpabilir, itme, çekme, kendilerini yere atma gibi aşırı hareketler sergileyebilirler.


Yumuşak dokularda yaralanmaları, ayak ve el bileği ağrılarında bölgesel masajları tercih etmek rahatlatıcı ve sakinleştirici olacaktır. Özellikle düzenli yapılan masajlarda kişinin özellikle de çocukların ruhsal duygu durumlarının ve karmaşık duygu dünyalarının durulduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca masaj proprioseptif duyuyu geliştirmenin en basit yoludur. Kendinize ya da çocuğunuza uykudan önce, duştan sonra yapacağınız yumuşak hareketli masaj ona çok iyi gelecektir. Uykusunu düzenleyecek, uyku kalitesini arttıracaktır.

2.584 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page