top of page
Ara
  • Bi' Masaj

İyi Bir Uyku Çekmenizi Sağlayacak 10 Yiyecek

Uyku sorununuz doğrudan beslenme düzeniniz ile ilgilidir. Eğer hareketli ve düzensiz bir hayatınız varsa sürekli geç saatlerde yemek yiyorsanız, yatmadan hemen önce baharatlı, mayalı, etli ağır yemekleri tüketiyorsanız uyku sorunu yaşamanız kaçınılmaz oluyor. Aynı şekilde yatmadan önce yenen kafeinli, proteinli yiyecekler de uyarıcı etki yaparak uykunuzu kaçırabilir.

Beslenmenizin yanı sıra yaşadığınız psikolojik sorunlar, stres ve sıkıntılar, aşırı yorgunluk gibi sebepler de uykusuzluğa neden olabiliyor. Sizi mutlu edip rahat ve güzel bir uyku çekmenize yardımcı olacak yiyecekleri listeledik;1.Muz

İçerdiği magnezyum ile kaslarınızı gevşetip, rahatlatan muz aynı zamanda büyük bir seratonin (mutluluk) ve melatonin (uyku getiren) kaynağıdır. Her gün 1 tane muz yiyerek kas kramplarını da öneleyebilirsiniz.


2.Fındık

Bir avuç kalp dostu bu yemişlerden yediğiniz takdirde kaliteli bir uyku çekebilirsiniz. Dilerseniz badem, ceviz, kabak çekirdeği gibi yemişlerle karıştırıp kendinize uyku öncesi ziyafeti verebilirsiniz. İçeriğindeki triptofan ve kalsiyum sayesinde kaslarınızın rahatır.


3.Yulaf

Mide şişkinliği ve hazımsızlık problemleri iyi bir uykunun baş düşmanıdır. Hazımsızlığı gidermesi ve sindirim sisteminin çalışmasını destekleyen yulaf; zengin lif içeriği dolayısıyla mide ve bağırsak sorunlarını önler, mide ve bağırsak kanserine yakalanma riskini de düşürür. Böylece rahat ve deliksiz bir uyku uyumanız kolaylaşır.


4. Patates

Az miktarda fırında pişirilmiş patates iyi bir gece uykusuna yardımcı olabilir. Midenizi yormayacağı gibi, içeriğindeki triptofan sayesinde asit seviyesini düşürür. Hazır patates kızartmaları ile yüksek kalorili soslardan uzak durmanız gerektiğini söylemiyoruz bile!


5.Üzüm

Kan yapıcı özelliğini ile bilinen üzüm aynı zamanda yağ yakımını da kolaylaştırır. Kara üzümün çekirdekleri ve kabukları tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur.


6.Bitki Çayı

Hafif ve orta dereceli uykusuzluk problemleri, kasları rahatlatan ve sinirleri sakinleştiren bitkisel çaylar ile hafifletilebilir. Sakinleştirici etkisi bulunan papatya, sarı kantaron, kediotu, şerbetçiotu gibi bitkilerden elde edilen çayları içerken çok fazla tüketmemeye ve uyumadan yaklaşık 1 saat önce içmeye dikkat etmelisiniz.

7.Yeşillik

Ispanak, pazı gibi yeşil sebzeler ve salatalar hazmı kolay olduğu için sizi rahat bir uykuya hazırlarlar. Ayrıca sinir sisteminize iyi gelerek daha rahat ve mutlu hissetmenizi sağlar böylece daha rahat ve derin bir uyku çekersiniz.

8.Kiraz Suyu

Amerika’ da yapılan bir araştırmaya göre günde 2 kez içilen kiraz suyu düzenli uyku uyumanızı sağlıyor. Ayrıca kronik ağrılara, yüksek tansiyon ve diyabet hastalarına da önerilen kiraz suyunu mevsiminin dışında da tüketmek isterseniz, saplarını ayırıp kurutmanızı ardından çay gibi demlemenizi öneririz.


9.Tüm Tahıllar

Tahıllar genel olarak yüksek posa, düşük yağ, yüzde 10-15 oranında protein, nişasta, B ve E vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir gibi mineraller ile elementler içerir. Özellikle mide ve kolon kanseri hastalıklara karşı koruyucu olduğu ispatlanmıştır. Tam tahıl taneleri, içeriğindeki koruyucu bileşikler, posa, dirençli nişasta sayesinde bağırsak çeperine koruyucu kalkan olur, yüksek lif oranıyla da bağırsak aktivitesini artırarak kabızlık sorunlarını önleyebilir. Bu nedenle rahat ve kolay bir uyku çekmenizi sağlar.


10. Keten Tohumu

İçecek ve yiyeceklerinize katabileceğiniz keten tohumu, omega 3 yağ asitleri açısından zengindir ve doğal bir moral verici etkisi bulunur. Ayrıca bağırsak hareketlerine yardımcıdır.

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page