top of page
Ara
  • Bi' Masaj

Masaj Çeşitleri Nelerdir?


Masaj sözcüğü dilimize Arapça dokunma anlamına gelen “mass” ve Yunanca yoğurma anlamına gelen ”massein” sözcüklerinin türetilmesiyle gelmiştir. Masaj aslında bir anlamda deri, derialtı dokusu, kaslar, iç organlar, metabolizma, dolaşım ve lenf sistemlerinin mekanik ve sinirsel (refleks) yollarla dinlendirilmesi, tedavi amaçlı uyarılması yöntemidir. Çeşitli darbeler ve ovmalarla bölgesel kan dolaşımını artırma, damarları genişleterek dokuya daha fazla kan gelmesini sağlama yöntemidir. Masajla, yumuşak dokular uyararak sistematik manipülasyonlarla organizmada fizyolojik ve psikolojik etki yaratılır.İşveç Masajı

Batı tekniği ile genellikle masaj yağı kullanılarak yapılan ve bir saat kadar süren İsveç masajı daha çok dinlendiricidir. Tüm masajlar gibi gevşemenizi, rahatlamanızı sağlar. Ardından duş tavsiye edilir.


Spor Masajı

Sportif etkinliklerde, etkinlik öncesinde, sırasında veya sonrasında hızlı, sınırlı yapılabilen bir masajdır. Spor masajını klasik masajdan ayıran en önemli özellik ritim, süre ve baskı miktarının değişik olmasıdır. Bu masaj türünde uyarıcı amaçlı hareketler çoğunluktadır ve yapılan spor göre farklılıklar gösterir. Süresi de yine bölgeye göre değişmektedir.Thai Masajı

Tayland’da yaygın olarak uygulanmakta olan Thai masajının temel yapısını Hint Yoga ve Çin’in geleneksel tıbbı oluşturmaktadır. Çoğunlukla baskı ve gerdirme hareketlerini kapsamaktadır. Giyinik olarak yarı sert bir zemin üzerinde yapılır. En az altmış çeşit germe, çekme, esnetme ve bası hareketi uygulanır. Genellikle bir buçuk saat sürer ve dört saate kadar uygulanan thai masaj türleri mevcuttur. Masaj hizmeti alan kişi seans sırasında terapistin yönlendirmesine göre sık sık pozisyon değiştirmek durumundadır ve seansta bazı hareketler sert olabilir ancak seans bitiminde mükemmel sonuç alınır.


Shiatsu Masajı

Japon orijinli ve probleme yönelik tedavi amaçlı bir masaj türüdür. Belirli noktalara parmak ve vücudun değişik bölgeleri ile basınç yapılırken, deri ve deri alt dokusu üzerinde kaydırılmaktadır. “Shi” parmak, “atsu” ise baskı anlamına gelmektedir. Giyinik olarak yarı sert bir zemin üzerinde yapılır ve hareketler serttir. Bası miktarının az ya da çok olduğu mutlaka terapiste söylenmeli ve terapist buna göre masaj hizmeti alan kişi tarafından yönlendirilmelidir.

Aromaterapi Masajı

Bazı tıbbi bitkilerin uçucu yağları ile baz yağlı karışımlardan hazırlanan masaj yağları kullanılarak uygulanan bir masaj türüdür. Bu masajda dikkat edilen, temponun düşük ve hareketlerin şiddetinin hafif olmasıdır. Rahatlatıcı, gevşetici ve dinlendiricidir. Farklı amaçlar için kullanılan masaj yağları ile belli oranlarda karıştırılarak uygulanılır, yağın kimyasından ötürü bölgesel rahatlama sağlanır. Süresi yaklaşık 60 dakikadır.Refleksoloji masajının temeli, ayakların vücudun aynası olduğu öğretisine dayanır. Ayaklar insan vücudunu temsil eder ve her nokta vücutta bir bölgeye karşılık gelir. Bu bölgelerin masaj yoluyla uyarılması ile vücudun buna gereken tepkiyi verdiği inancı ile temellenir.

Belirli noktalara kişinin verdiği tepki ile bu temsil edilen bölgedeki problem saptanmaya çalışılır ve gerekli manuplasyonlarla bu bölgedeki sorun giderilmeye çalışılır. Bu nedenle refleksoloji bir tür “denge” masajıdır ve kişinin kendisini fiziksel, duygulsal ve ruhsal bakımdan iyi hissetmesini sağlar, kişiye doğal dengesini kazandırır.


Derin Doku Masajı

Bu masaj manüplasyonların temposunun düşük ancak hareketlerin şiddetinin fazla olduğu bir masaj türüdür. Vücuttan toksin atmada çok etkin bir tür olup özellikle sert masajdan hoşlanan kişilerin tercih ettiği bir masadır. Masaj sırasında sert bası uygulanan kaslar üzerinde durularak vücudun dengesi sağlanmaya çalışılır. Süre yaklaşık 60 dakikadır.


Bölgesel Masajlar

Hindistan’da binlerce yıldır uygulanmakta olan geleneksel bir masaj türüdür. Ailelerde kuşaktan kuşağa öğretilerek günümüze ulaşmıştır. Sadece baş, boyun ve omuz bölgesine yönelik bir masajdır. Özellikle baş ağrısı, uykusuzluk, gerginlik, sırt ve boyun ağrıları, tutulmalar gibi sorunların giderilmesinde etkindir. Yaklaşık 30 dakika sürer.

658 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page